Indywidualne Mistrzostwa Świata na Żużlu 1960

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Indywidualne Mistrzostwa Świata na Żużlu 1960
1960 Individual Speedway World Championship
1959 1961
Dyscyplina żużel
Organizator FIM
Szczegóły turnieju
Zamknięcie (finał) 8 września 1960
Wielka Brytania Londyn
Liczba zawodników 16 (w finale światowym)
I miejsce I miejsce Ove Fundin
 Szwecja
II miejsce II miejsce Ronnie Moore
 Nowa Zelandia
III miejsce III miejsce Peter Craven
 Wielka Brytania

}Indywidualne Mistrzostwa Świata na Żużlu 1960 – cykl turniejów żużlowych mających wyłonić najlepszych żużlowców na świecie. Po raz drugi został mistrzem świata Ove Fundin z Szwecji – poprzednio w roku 1956.

W Finale Światowym wystąpiło trzech Polaków, Stefan Kwoczała zajął siódme miejsce.

Eliminacje europejskie

Eliminacje kontynentalne

Ćwierćfinały

Leszno (1)
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Bernard Kacperak  Polska 14
2 Konstanty Pociejkowicz  Polska 13
3 Edmund Migoś  Polska 11
4 Paweł Waloszek  Polska 11
5 Bronisław Rogal  Polska 10
6 Kazimierz Bentke  Polska 10
7 Bedřich Slaný  Czechosłowacja 9
8 Zygmunt Pytko  Polska 9
9 Jan Kusiak  Polska 8

Awans: 8 do półfinału kontynentalnego
Tabela 10-16 i punktacja → brak danych

Liberec (2)
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 František Richter  Czechosłowacja 14
2 Stefan Kępa  Polska 12
3 Stanislav Svoboda  Czechosłowacja 12
4 Mieczysław Połukard  Polska 11
5 Marian Kaiser  Polska 11
6 Bohumír Bartoněk  Czechosłowacja
7 Stanisław Rurarz  Polska
8 Jaroslav Volf  Czechosłowacja

Awans: 8 do półfinału kontynentalnego
Tabela 9-16 i punktacja (6-8) → brak danych

Zagrzeb (3)
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Florian Kapała  Polska 14
2 Jan Malinowski  Polska 14
3 Joachim Maj  Polska 14
4 Józef Wieczorek  Polska
5 Marian Philipp  Polska
6 Zdeněk Rott  Czechosłowacja
7 Karel Průša  Czechosłowacja
8 Erich Luther  Austria

Awans: 8 do półfinału kontynentalnego
Tabela 9-16 i punktacja (4-8) → brak danych

Półfinały

Slany (1)
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Stanislav Svoboda  Czechosłowacja 14
2 Jaroslav Volf  Czechosłowacja 12
3 František Richter  Czechosłowacja 11
4 Mieczysław Połukard  Polska 11
5 Paweł Waloszek  Polska 10
6 Bedřich Slaný  Czechosłowacja 9
7 Marian Kaiser  Polska 9
8 Stanisław Rurarz  Polska 9
9 Bronisław Rogal  Polska 9
10 Bernard Kacperak  Polska 8
11 Konstanty Pociejkowicz  Polska
12 Edmund Migoś  Polska
13 Kazimierz Bentke  Polska
14 Zygmunt Pytko  Polska
15 Stefan Kępa  Polska
16 Bohumír Bartoněk  Czechosłowacja

Awans: 8 do Finału Kontynentalnego
Punktacja (11-16) → brak danych

Monachium (2)
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Josef Hofmeister  RFN 15
2 Jan Malinowski  Polska 13
3 Florian Kapała  Polska 12
4 Luboš Tomíček  Czechosłowacja 12
5 Stefan Kwoczała  Polska 10
6 Henryk Żyto  Polska 9
7 Joachim Maj  Polska 9
8 Josef Seidl  RFN 9
9 Josef Bössner  Austria
10 Antonín Kasper  Czechosłowacja
11 Józef Wieczorek  Polska
12 Marian Philipp  Polska
13 Zdeněk Rott  Czechosłowacja
14 Karel Průša  Czechosłowacja
15 Edward Luther  Austria

Awans: 8 do Finału Kontynentalnego
Punktacja (9-16) → brak danych

Finał Kontynentalny

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Josef Hofmeister  RFN 13
2 Henryk Żyto  Polska 11
3 Marian Kaiser  Polska 11
4 František Richter  Czechosłowacja 11
5 Stefan Kwoczała  Polska 10
6 Mieczysław Połukard  Polska 10
7 Jan Malinowski  Polska 9
8 Stanislav Svoboda  Czechosłowacja 8
9 Luboš Tomíček  Czechosłowacja 8
10 Stanisław Rurarz  Polska 7
11 Jaroslav Volf  Czechosłowacja 6
12 Paweł Waloszek  Polska 5
13 Florian Kapała  Polska 4
14 Josef Seidl  RFN 4
15 Bedřich Slaný  Czechosłowacja 1
16 Joachim Maj  Polska 1
rez. Josef Bössner  Austria 0

Awans: 8 do Finału Europejskiego

Skandynawia

Kwalifikacja szwedzka

Visby (1)
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Rune Sörmander  Szwecja 14
2 Olle Nygren  Szwecja 12
3 Alf Jonsson  Szwecja 11
4 Curt Eldh  Szwecja 11
5 Sören Sjösten  Szwecja 10
6 Ake Andersson  Szwecja 10
7 Evert Andersson  Szwecja 10
8 Björn Knutsson  Szwecja 9
9 Joel Jansson  Szwecja 9
10 Bert Lindarw  Szwecja 5
11 Bengt Brannefors  Szwecja 5
12 Inge Gustafsson  Szwecja 4
13 Thorvald Karlsson  Szwecja 4
14 Olle Andersson  Szwecja 4
15 Per Tage Svensson  Szwecja 1
16 Bengt Fransson  Szwecja 0
rez. Per Åke Lundgren  Szwecja 1
rez. Jan Ekeroth  Szwecja 0

Awans: 8 do kwalifikacji skandynawskiej

Sztokholm (2)
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Göran Norlén  Szwecja 15
2 Göte Nordin  Szwecja 13
3 Bertil Strid  Szwecja 11
4 Curt Nyqvist  Szwecja 10
5 Kjell Warenius  Szwecja 10
6 Bernt Nilsson  Szwecja 10
7 Hans Hallberg  Szwecja 9
8 Bengt Eriksson  Szwecja 7
9 Birger Forsberg  Szwecja 7
10 Agnar Stenlund  Szwecja 6
11 Kjell Lutteman  Szwecja 6
12 Leif Larsson  Szwecja 4
13 Olle Segerström  Szwecja 4
14 Göran Carlsson  Szwecja 4
15 Thore Kindstrand  Szwecja 3
16 Ake Östblom  Szwecja 0

Awans: 7 do kwalifikacji skandynawskiej
Uwaga! Ove Fundin w Finale Europejskim bez potrzeby kwalifikacji

Kwalifikacja skandynawska

Helsinki (1)
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Olle Nygren  Szwecja 13
2 Göte Nordin  Szwecja 12
3 Curt Nyqvist  Szwecja 12
4 Kjell Warenius  Szwecja 10
5 Bernt Nilsson  Szwecja 10
6 Bertil Strid  Szwecja 9
7 Rolf Westerberg  Norwegia 9
8 Göran Norlén  Szwecja 9
9 Hans Hallberg  Szwecja 7
10 Antti Pajari  Finlandia 6
11 Kalevi Lahtinen  Finlandia 6
12 Thorbjörn Nygaard  Norwegia 5
13 Timo Laine  Finlandia 5
14 Aluis Tuominen  Finlandia 4
15 Valle Seliverstov  Finlandia 2
16 Pertti Mikkola  Finlandia 0

Awans: 8 do Finału Skandynawskiego

Hilleröd (2)
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Alf Jonsson  Szwecja 14
2 Björn Knutsson  Szwecja 13
3 Aage Hansen  Norwegia 12
4 Rune Sörmander  Szwecja 11
5 Sverre Harrfeldt  Norwegia 10
6 Joel Jansson  Szwecja 9
7 Arne Pander  Dania 9
8 Evert Andersson  Szwecja 8
13 Sören Sjösten  Szwecja 3
16 Ake Andersson  Szwecja 0
Curt Eldh  Szwecja

Awans: 8 do Finału Skandynawskiego
Tabela 9-12 i 14-15 → brak danych

Finał Skandynawski

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Olle Nygren  Szwecja 14+3
2 Göte Nordin  Szwecja 14+2
3 Aage Hansen  Norwegia 13
4 Rune Sörmander  Szwecja 12
5 Curt Nyqvist  Szwecja 10
6 Björn Knutsson  Szwecja 10
7 Göran Norlén  Szwecja 9
8 Alf Jonsson  Szwecja 9
9 Arne Pander  Dania 6
10 Sverre Harrfeldt  Norwegia 5
11 Kjell Warenius  Szwecja 5
12 Evert Andersson  Szwecja 4
13 Bernt Nilsson  Szwecja 3
14 Hans Hallberg  Szwecja 2
15 Rolf Westerberg  Norwegia 2
16 Joel Jansson  Szwecja 2
Bertil Strid  Szwecja

Awans: 7 do Finału Europejskiego

Finał Europejski

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Marian Kaiser  Polska 14
2 Ove Fundin  Szwecja 13
3 Stefan Kwoczała  Polska 11
4 Josef Hofmeister  RFN 10
5 Henryk Żyto  Polska 10
6 Rune Sörmander  Szwecja 10
7 Mieczysław Połukard  Polska 9+3
8 Stanislav Svoboda  Czechosłowacja 9+2
9 Aage Hansen  Norwegia 8
10 Olle Nygren  Szwecja 6
11 Curt Nyqvist  Szwecja 5
12 Jan Malinowski  Polska 5
13 František Richter  Czechosłowacja 4
14 Göte Nordin  Szwecja 4
15 Björn Knutsson  Szwecja 2
16 Göran Norlén  Szwecja 0

Awans: 6+1 do Finału Światowego

Eliminacje brytyjskie

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Peter Craven  Wielka Brytania 30
2 Ron How  Wielka Brytania 28
3 Ken McKinlay  Szkocja 28
4 Barry Briggs  Nowa Zelandia 24
5 Peter Moore  Australia 24
6 Jack Young  Australia 24
7 Eric Williams  Wielka Brytania 23
8 Ron Johnston  Nowa Zelandia 23
9 Aub Lawson  Australia 23
10 Bryan Elliot  Wielka Brytania 22
11 Chum Taylor  Australia 20
12 Bob Andrews  Wielka Brytania 19
13 Jack Biggs  Australia 17
14 Polska Tadeusz Teodorowicz  Wielka Brytania 15
15 Mike Broadbanks  Wielka Brytania 15
16 Nigel Boocock  Wielka Brytania 15
17 Les McGillivray  Szkocja 14
18 Split Waterman  Wielka Brytania 13
19 George White  Wielka Brytania 13
20 Ian Williams  Wielka Brytania 12
21 Jack Unstead  Wielka Brytania 11
22 Les Owen  Wielka Brytania 10
23 Ray Cresp  Australia 8
24 Billy Bales  Wielka Brytania 8
25 Alf Hagon  Wielka Brytania 7
26 Neil Street  Australia 7
27 Jack Geran  Australia 7
28 Ronnie Genz  Wielka Brytania 5
29 Gerald Jackson  Wielka Brytania 5
30 Dick Fisher  Wielka Brytania 4
31 Ron Mountford  Wielka Brytania 4
32 Gordon McGregor  Szkocja 3

Awans: 9+1 do Finału Światowego oraz Ronnie Moore jako zeszłoroczny mistrz świata
Uwaga! Polak Tadeusz Teodorowicz jako brytyjski zawodnik

Finał Światowy

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 (2) Ove Fundin  Szwecja 14+3 (3,3,2,3,3) +3
2 (12) Ronnie Moore  Nowa Zelandia 14+2 (3,3,3,2,3) +2
3 (7) Peter Craven  Wielka Brytania 14+1 (3,3,3,3,2) +1
4 (11) Peter Moore  Australia 12 (2,2,3,2,3)
5 (13) Ron Johnston  Nowa Zelandia 10 (3,2,2,1,2)
6 (5) Barry Briggs  Nowa Zelandia 9 (2,1,1,3,2)
7 (14) Stefan Kwoczała  Polska 8 (1,2,3,1,1)
8 (6) Josef Hofmeister  RFN 6 (0,0,2,3,1)
9 (9) Ken McKinlay  Szkocja 6 (0,3,2,1,0)
10 (4) Jack Young  Australia 6 (1,2,1,2,u)
11 (1) Chum Taylor  Australia 5 (2,0,0,0,3)
12 (16) Rune Sörmander  Szwecja 5 (2,0,1,1,1)
13 (10) Henryk Żyto  Polska 4 (1,1,0,2,0)
14 (8) Aub Lawson  Australia 4 (1,1,1,0,1)
15 (3) Marian Kaiser  Polska 1 (0,1,0,0,0)
16 (15) Bryan Elliott  Wielka Brytania 0 (0,d,d,0,-)
rez. Bob Andrews  Wielka Brytania 2 (2)
rez. Mieczysław Połukard  Polska ns
Ron How  Wielka Brytania
Eric Williams  Wielka Brytania

Uwaga! Bryan Elliot zastąpił Rona Howa, Chum Taylor – Erica Williamsa

Bieg po biegu

  1. (69,6) Fundin, Taylor, Young, Kaiser
  2. (68,8) Craven, Briggs, Lawson, Hofmeister
  3. (69,6) R. Moore, P. Moore, Żyto, McKinlay
  4. (71,0) Johnston, Sörmander, Kwoczała, Elliot
  5. (70,4) McKinlay, Johnston, Briggs, Taylor
  6. (70,0) Fundin, Kwoczała, Żyto, Hofmeister
  7. (69,6) Craven, P. Moore, Kaiser, Elliot (d)
  8. (70,8) R. Moore, Young, Lawson, Sörmander
  9. (71,4) P. Moore, Hofmeister, Sörmander, Taylor
  10. (69,6) R. Moore, Fundin, Briggs, Elliot (d)
  11. (71,4) Kwoczała, McKinlay, Lawson, Kaiser
  12. (71,0) Craven, Johnston, Young, Żyto
  13. (69,4) Craven, R. Moore, Kwoczała, Taylor
  14. (70,8) Fundin, P. Moore, Johnston, Lawson
  15. (70,6) Briggs, Żyto, Sörmander, Kaiser
  16. (71,8) Hofmeister, Young, McKinlay, Elliot
  17. (70,8) Taylor, Andrews, Lawson, Żyto
  18. (69,8) Fundin, Craven, Sörmander, McKinlay
  19. (70,8) R. Moore, Johnston, Hofmeister, Kaiser
  20. (71,6) P. Moore, Briggs, Kwoczała, Young (u)

Wyścig o tytuł mistrza świata

21. (70,6) Fundin, R. Moore, Craven